Dobrá kúpa do 15 000 €: Mercedes-Benz S W220

Chcete si kúpiť auto a máte naň 15 000 €? Nechcete robiť žiadne kompromisy? Ale úplne žiadne? Obávame sa, že si musíte kúpiť Mercedes-Benz triedy S z rokov 1998-2005, pravdepodobne S500 s výkonom 306 koní. A viete čo? Dobre vám tak.

Je to veľké auto, smädné, nákladné na údržbu, elektronika má detské choroby a ďalšie podobné veci vám porozprávajú vaši kamaráti, keď im oznámite zámer kúpiť si staré esko. Nedbajte však na nich, je to auto luxusné, pohodlné, nie úplne šoférsky nudné a komunikuje vôkol seba rôzne rozporuplné informácie: „Kto to prišiel na tom Mercedese? Kúpil ho teraz, alebo ho má od roku 2002, čiže už vtedy bol taký bohatý? Aký musí byť asi teraz? Možno prežil alumíniové vojny v Rusku, alebo je to obchodník so starožitnými trombónmi a tubami.“

Trieda S je charakteristická svojou robustnosťou, klasickým dizajnom, masívnou konštrukciou, ktorá vás úplne izoluje od vonkajšieho zvuku a komfortným pružením, ktoré všetkých pasažierov (okrem vodiča) spoľahlivo uspáva. Všetky ponúkané motory majú dostatočný výkon na to, aby za sebou nechali Felície, Fabie, fuksie, fúrie, Kie a nutrie, čo je asi tak všetko, čo sa na ceste pohybuje. Budete síce musieť trochu častejšie tankovať, takže si zasa kúpite plechovkovú kávu a časopis s nahou modelkou na obálke, ktorá študuje právo alebo ekonómiu a toto je len taká brigáda, ale budete jazdiť na rýchlej a elegantnej limuzíne a jej trojcípa hviezda na kapote vám bude pravidelne pripomínať, že ste veľmi šťastný a privilegovaný Boží človek. Nakoniec všetci uznajú, že ste urobili dobré rozhodnutie. Diesel si nekupujte, pri 88-litrovej nádrži a priemernej spotrebe 8 litrov (320 CDI, 204 koní) budete zastávku odkladať a odkladať a po 1100 kilometrovej nepretržitej jazde doslova zomriete za volantom. Auto je silnejšie než vy a zabije vás. Jedinou významnou nevýhodou generácie W220, ktorú som objavil, je jej nízky koeficient pohlavnej príťažlivosti. Auto je eroticky nevýrazné, anonymné. Na obálkové vysokoškoláčky môžete teda zabudnúť.

Špeciálny nápad
Máte 100 000 € a idete si kúpiť model 2017? Zabudnite na to. Načo provokovať Daňový úrad a iné organizované skupiny? Kúpte si radšej S55 AMG (500 koní) za 15 000 € a ušetrené peniaze dajte do benzínu. Vyrazte na Grand Tour. Za 85 000 € pri spotrebe 25 litrov najazdíte 283 000 kilometrov (mínus olej, filtre, pneumatiky a pravdepodobne jeden ďalší S55 AMG). Napríklad do Madridu je z Bratislavy len 2 490 km. Predstavte si, ako stojíte v madridskej špičke. Tisíc Seatov Ibiza pred vami, tisíc Seatov Toledo za vami a vaša spotreba v stoji ako lietadlová loď. Čo iné si chcete za 15 000 € kúpiť? Ford Focus? Nedajte sa vysmiať!