Je Všeobecná zdravotná poisťovňa dobrá alebo skvelá inštitúcia?

VšZP, ľudovo Jednotka, je po Sociálnej poisťovni a Úrade práce naša tretia sociálne zabezpečujúca inštitúcia, pretože ľudia si zaslúžia istoty. Stojí to dokonca v Biblii: „Zlí ľudia dostanú to, čo si zaslúžia.“ (Príslovia 14:14). Je dobre rozoznateľná svojimi firemnými farbami, brainstormovalo sa o nich v nemenovanom mätovom háji pri žabom močiari na Zelený štvrtok. V roku 2019 mala rozpočet 3,5 miliardy eur a 2 000 zamestnancov. Jej činnosť a problémy úzko súvisia s komplexnou reformou slovenského zdravotníctva, o ktorej sa na našom území rozpráva od staršej doby kamennej.

Súčasný stav je pritom úplne v poriadku, všetok rozruch okolo neho je zbytočný, šíria ho ľudia, ktorí potrebujú k životu drámu ako nejaké bafkajúce diskočúzy v leopardích legínach. Je to jednoduché, na Slovensku má každý právo na bezplatnú zdravotnú starostlivosť. Zatiaľ čo v krajinách ako USA alebo Južný Sudán ľudia prahnú po a snívajú o zdravotnom poistení, u nás je povinné. Poisťovňa prísne sleduje odvádzanie príslušného percenta zo všetkých výplat a ziskov a na neplatičov zosiela jedenástu ranu egyptskú – exekútora. Keď je klient nadmieru zanovitý a tvrdohlavo si stojí za svojím princípom bezplatného zdravotníctva, celý spor sa nezriedka končí bezplatným presťahovaním do vestibulu jeho miestnej autobusovej stanice. Aj keby ste prileteli na Slovensko zo súhvezdia Orión, poisťovňa zistí váš vek na základe testu polčasu rozpadu uhlíka a vyzve vás na zaplatenie omeškaného poistného vrátane úrokov, pokút a penále. Bezplatnosť zdravotnej starostlivosti musí zvíťaziť.

Okrem štátnej poisťovne pôsobia na Slovensku aj dve súkromné a celkové výdavky na verejné zdravotníctvo je 7,4 miliardy eur. Táto titanská suma peňazí je bohužiaľ stále nedostatočná, štátna poisťovňa je v strate, nemocnice sú zadlžené, lekári si musia od pacientov pýtať príspevky na dofinancovanie liečby alebo zákroku, pacienti nosia Milku a Napoleon Premium French Brandy V.S.O.P., akoby netušili, že ich liečitelia potrebujú teplú chrumkavú hotovosť. Slovenské zdravotníctvo je dobre namazaný stroj osvedčený desaťročiami bezproblémovej praxe. Mimochodom, odev s leopardím vzorom je prijateľné nosiť len v nasledujúcich prípadoch:

1. Ste leopard.