Kto je to zakomplexovaný sedlák?

Všade to počúvame a čítame. Teda nie všade, vlastne len v diskusii k článkom na sme.sk, ale aj z tohto okrajového zdroja sa zdá, že takmer každý je zakomplexovaný sedlák. V kontexte použitia vo vete sa toto slovné spojenie javí ako nadávka, ktorá má za cieľ uraziť a ponížiť. Teda každá nadávka má za cieľ uraziť a ponížiť, no táto je obzvlášť prešpekulovaná, pretože je osemslabičná a nikto nevie, čo znamená. Podujali sme sa preto danú tému preskúmať zblízka a rozdelili ju na dve partitúry, na časť sedláka a časť komplexu.

Sedlák je západoslovenský hovorový výraz pre farmára. Sedlák je človek, ktorý sa venuje kvalitnej a plynulej prvovýrobe, pestovaniu obilia, ovocia a zeleniny a chovu hospodárskych zvierat. Jeho životný štýl charakterizuje veľká láska k prírode a svojej práci, je preto zrejmé, že tu nebude kladený veľmi veľký dôraz na osobnú hygienu, všeobecné vzdelanie a kultúru vystupovania ako takú. Na tom nie je nič zlé. Väčšina Slovákov bola kedysi sedlákmi. Keď sa začala priemyselná revolúcia, mnohí sa presťahovali do miest a začali vykonávať iné povolania, či už ako zamestnanci alebo podnikatelia. Životný štýl si zachovali pôvodný, čo z krátkodobého hľadiska tiež nebol negatívny jav a od polovice 20. storočia došlo v tejto oblasti aj tak k výraznému pokroku. Po roku 1989 sa na Slovensku objavila úplne nová spoločenská vrstva, kapitalisti. Akoby úderom čarovného prúta sa z ľudí stávali miliardári. Jeden deň ste boli traktoristom z Oborína, na druhý ste už riadili oceliareň. Rýchlosť, akou u niektorých k týmto javom dochádzalo, bola taká závratná, že mnohí nestíhali zakrývať svoj sedlácky pôvod a búrlivé 90. roky 20. storočia sa tak niesli v znamení bielych ponožiek, fialových oblekov a takmer zlatých retiazok na rolákoch.

Komplex je súbor predstáv o samých sebe, ktoré podvedome ovplyvňujú naše správanie. Ak sme k sebe úprimní, znášame svoj osud trpezlivo a snažíme sa hľadať svoje šťastie navzdory. Ak nie, vytvárame umelé modely správania sa, ktoré sú v protiklade s našimi predstavami, s cieľom zakryť tie stránky svojej osobnosti, s ktorými sme nespokojní.

Výsledok? Keď niekto zarobí milión v Kalifornii, kúpi si Ferrari, nabúra s ním do nejakého domu, obyčajne do svojho, vyčúra sa do poštovej schránky a odpracuje si 100 hodín verejných prác. V Texase si taký človek objedná o trochu väčší steak, po ceste domov si kúpi novú flanelovú košeľu a zvyšok si nechá na svojom 401k sporení. Keď sa pošťastí Slovákovi, nezriedka ho prepadne zvláštna melanchólia a pokryje starobylá svätá mana. Tridsať rokov sa motal v slipoch po garzónke, krájal si čingovskú salámu, no odrazu zistí, že z otcovej strany je určite pravnukom temešvárskeho rabína a z maminej praprasynovcom grófa Erdödyho a potrebuje urýchlene erb na oceľovom stožiari, kamenné levy na bráne, opakovaciu guľovnicu, členstvo v dozornej rade miestnej opery a oslavu narodenín s masovou večerou, ohňostrojom a gratulačným príhovorom Štefana Skrúcaného, pričom ja mám rád Štefana Skrúcaného, najmä z Apropo TV a Telecvokingu.

Ak teda pochádzate z poľnohospodárskeho zázemia (čo najviac do troch generácií naspäť stopercentne pochádzate) a chcete vo veľmi krátkom časovom období prestúpiť do radov buržoázie, mittelstandu, kapitalistických industrialistov, alebo nedajbože inteligencie, a zároveň chcete svoj pôvod zatajiť a svojich rurálnych príbuzných ste pripravený skrývať a zapierať, môžete hádať, čo ste. Správne, ste zakomplexovaný sedlák. Nasleduje niekoľko každodenných prejavov psychoroľníckej maškarády.

V bežnom živote
Ľudia posadnutí Thajskom, Tibetom, meditáciami a spirituálnou energiou. Rasisti, nacionalisti, kulturisti. Nostalgici Slovenského štátu 1939-1945. Saunisti južne od 54. rovnobežky. Notorickí hubári, rybári a poľovníci. Vrahovia, pedofili, teroristi, znásilňovači, kanibali.

V ekonomickom živote
Hlúpy a zlý človek predstierajúci múdrosť a dobrotu. Napríklad váš momentálny nadriadený. Ľudia, ktorých život viac než sekundu súvisel so Spojenými arabskými emirátmi. Majitelia kabeliek na doklady. Každý, kto na Slovensku používa slová selfie, startup, CEO a media house. Head of Regional Services Vendor Management EMEA.

V cestnej premávke
Ľudia, ktorí si dajú vytlačiť graf krútiaceho momentu po chip tuningu. Ľudia, ktorí nepoužívajú smerovky. Vyhadzovači odpadkov z okna. Chronickí predbiehači. Ľudia, ktorí si pred novým spolujazdcom chvíľu nezapnú bezpečnostný pás, aby počul ich skvelý upozorňujúci tón. Majitelia BMW X6.

V intímnom živote
Muž, ktorý v posteli povie žene: „Bože, taká si pekná, veľmi ťa ľúbim,“ a na druhý deň kamarátom: „Dal som ju dole, ***** špinavú!“