Ľúbostný list vs. Milostný dopis

Je umenie ľúbostnej korešpondencie mŕtve? Nie sme viac schopní popísať žltý papier atramentovými slovami? Slovenčina má predsa bohatú slovnú zásobu, ktorou sa dajú vyjadriť aj tie najtajnejšie city. Alebo taká čeština, tá je ešte bohatšia. Aby som vám ukázal, že rok 1800 sa ešte neskončil, zostavil som dve vzorové zamilované pošty, jednu v slovenskom a druhú v českom jazyku. Inšpirujte sa k vlastnej textovej tvorbe, potešte vaše gramotné milostnice.

Postup
Vypnite počítač a uchmatnite kalamár. Namočte si pero a napíšte list ako vám hipokampus a ruky narástli. Zložte sugestívne popísaný papier na polovicu a vložte ho do obálky. Zažite rozkoš z oblizovania lepiacej časti a uzatvorte dokument v štandardizovanom obale. Podajte ho na pošte. Nie však rekomando, to dokáže každý mumo, nechajte na osud, či sa list dostane k vytúženej adresátke. Choďte domov a tešte sa, nežná osoba nájde obálku medzi letákmi Okay Elektro a Záložňa Breva, uvidí známku a pečiatku, pisateľ vľavo hore neuvedený, srdce búši, kolená sa trasú. Keď potom prídete na osobnú návštevu, čitateľka láskyplných vyznaní vás zhltne. Možno nie celého, ale tú podstatnú časť.

Ľúbostný list (SK)

Najsamdrahšia Ružena.
Zobúdzam sa naplnený tvojou podobizňou a všetkými pôžitkami minulej noci, moje zmysly nemajú pokoj. Tvoje biele telo, tvoje mäkké pery, neviem sa ich nabažiť, zavŕtala si sa mi do srdca. Kedy sa ti to podarilo? Keď som sa ja zavŕtal do teba? Tisíc prisatí na tvoje ňadrá a stotisíc hrmených, aká je moja duša zranená, keď nie si so mnou. Kde si vlastne? Napíš mi niekedy, vieš dobre, akú radosť mi robí tvoja duševná práca. Napíš dačo o vrúcnej náklonnosti, ktorú voči mne chováš a ja ti potom napíšem o mojej. Alebo ti ju rovno prinesiem ukázať. Oddaná súložnica, ľúbim ťa preveľmi, najradšej by som ťa celú zjedol. Bozkávam ťa všade, najmä južne od rovníka.

Tvoj naskutku švihnutý
Martin Šoth

Milostný dopis (CZ)

Čus Lucko.
To jsme si zašukali na té poslední pařbě, có? Já vypil lahev vína, tys to přehnala s fernetem a najednou jsi mě kouřila v koupelně. To je nadělení. Jen ať se tvůj Láďa o ničem nedoví, moje Bára zajisté nic netuší.

Tak čús.
Honza Chlupatý-Knedlík

P.S.: Příště ti pocákám kozy, jó?