Malý nočný okruh Slovenskom

Každý z nás má niekedy chuť poriadne si zaš. . . zašoférovať. Zajazdiť si na dobrom aute. Motor s vnútorným spaľovaním nie je vynález vyslovene starý, ale uchytil a rozšíril sa tak rýchlo, že v Európe je dnes už viac áut ako ľudí. Hospodárska kríza v rokoch 2007-2009 vystrašila vyspelé ekonomiky, že nastane obdobie biedy, vojen a návrat do praveku a jedným z prvých odvetví, ktoré malo padnúť na nos, bol práve automobilový priemysel. Lenže vlády celého sveta vymysleli rôzne mechanizmy jeho záchrany a samotné automobilky zistili, že môžu predávať tie isté autá o tretinu lacnejšie.

Výsledkom strašnej-strašnej krízy je, že aj posledný (cenzurované – vlož ľubovoľné slabo platené povolanie) z nejakej zapadnutej (cenzurované – vlož ľubovoľný typ malého sídla) má autá tri. Po autách už šliapeme a ohadzujeme sa nimi. Infraštruktúra niektorých nemenovaných štátov (Slovenska) nebola na prudký nárast automobilov na cestách pripravená a tie teraz všetky stoja v noci na parkoviskách a cez deň na cestách. Centrá európskych veľkomiest boli postavené v dobe, kedy sa ešte o aute ani nechyrovalo a tie teraz pod ich náporom kolabujú. Každý, kto má slnku nedostupný fyziologický otvor, má auto.

Šoférovanie spojené s radosťou z jazdy, ako ho poznáme z televíznych reklám, je dnes možné už len pod rúškom hlbokej noci. Grand Tour je Night Tour, jazda nekonečným tichom a čarovnou tmou po ceste, na ktorej sa objavujú známe živočíšne druhy, chodci vracajúci sa z knižnice omámení neznámou knihou a kde sa pietna prázdnota vinie na horizont diaľkových svetiel.

Bardejov. Jeden kamarát mi raz povedal: „Maťku, ket molha, aňi neidu.“ Len som si tak na to spomenul.
Ružomberok. Moje obľúbené mesto. Celulózka už takmer vôbec nesmrdí.
Zuberec. Cez deň tisíc ľudí s rumom v krvi, v noci len koliba KOLIBA.
Svrčinovec. Tak strašne nechceli Parížania tú svoju vežu, až majú jednu aj na Kysuciach.
Kremnica. Ideálne miesto pre posedenie s priateľmi, uvádza webstránka kaviarne Cafe Tereza. Ale nie o 00:51. 
Kľak, 03:43. Je to tu stále nebezpečné. Útočia srny, diviaky a krvilačné zajace.
Štúrovo. Most Márie Valérie a za ním. . . presne tak, Maďari!
Komárno. Socha patrí mne neznámemu slovenskému prominentovi menom György Klapka.