Nezvratný osud korporátneho trúda

Pracujete vo veľkej medzinárodnej spoločnosti? Je vaša práca administratívnej povahy? Pracujete v betónovom stožiari pokrytom sklom? Nemôžete zo svojej kancelárie skočiť pre knedľu, pretože je to veľmi vysoko, ale hlavne, nedá sa otvoriť okno? Aha, vy nemáte okno. Máte kolegov? Rozprávajú sa vaši kolegovia o vysadení antikoncepcie, montáži radiátorov a starom dátume spotreby na jogurte? Máte kanceláriu so stenami, ktoré neprepúšťajú šepot? Pravdepodobne máte podriadených. Sú vaši podriadení vašimi kamarátmi, ktorí vás pozývajú na krst dieťaťa? Majú o vás vysokú mienku a v noci nespia, keď im cez deň poviete, že vás bolí zub? Máte hudobnú kapelu? Je tá hudba dobrá? Predávajú sa vo vašom okolí fyzické albumy? Platia ľudia vo vašom okolí za stiahnutú hudbu?

Vyrovnajte sa
Keby toho bol dnes niekto schopný, súcitil by s vami. Nevešajte však hlavu, sedieť 35 rokov v teple, nič ťažké nedvíhať, vykonávať prácu, ktorej z veľkej časti rozumiete, čo viac si človek môže priať? Tú ostatnú záhadnú časť stačí udržiavať v tajnosti. Odmenou je pravidelne narastajúci zostatok na hlavnej stránke vášho internet bankingu. Možno vás to celé nebude veľmi baviť, za naakumulovanú sumičku si však zadovážite novú panvicu, výlet do Sankt Pöltenu, predplatné časopisu Záhradkár-pyrotechnik, dvanásťročnú Manilčanku, čo sa vám len bude ráčiť. Vytrvajte! Vďaka konzistentnému času vášho príchodu na pracovisko sa odmena bude dokonca zvyšovať. Čaká vás krásny život plný materiálneho dostatku a osobnej homeostázy.

Extrémne
V prípade, že uprostred korporátneho úľa pociťujete nudu, zmätok a nezmysel, vytvorte si, slovami klasika, paralelnú životnú štruktúru. Kto z nás nechcel byť v detstve kovbojom, astronautom či smetiarom resp. balerínou a speváčkou, no skončil ako Key Account Manager, CRM Engineer, Sales Support Specialist a Controlling Team Leader. Tento profesijný exkurz je teraz zdrojom frustrácie, ktorú je potrebné niekam usmerniť. Nikto sa nesmie dozvedieť, že sme nespokojní, nie, my sme to presne takto chceli, rekonciliácie a risk assessmenty moje premilené. Preto hráme squash, golf, robíme windsurfing, kite surfing, couch surfing, wife swapping, salad tossing, navštevujeme someliérske kurzy (vrcholový manažment skupuje vinohrady) a organizujeme okruhové motoristické dni. Všimnite si svojich kolegov. Čím viac sa od svojho pôvodného plánu odchýlili, tým bláznivejšie športy vymýšľajú: paintball, aggresive inline, rafting, base jumping, mountain biking, paragliding, free diving a extreme ironing, všetci naháňajú adrenalín a tajne dúfajú, že sa pri svojom nebezpečnom koníčku štýlovo zabijú a v pondelok ráno už nebudú musieť nikam chodiť. Mimoriadne nešťastní sú tiež zubári a majitelia papiernictiev na motorkách. Tí prevzali žezlo Hells Angels, no ničenie majetku, znásilňovanie tínedžeriek a vraždenie policajtov zmenili na „Otváranie ciest Východnej provincie“ a iné zrazy s plastovým riadom a silikónovým striptízom.

Klasicky
Vy ostatní, ktorí nechcete nasadzovať svoje životy a neudržíte tristokilový chopper, spestrujte si život mileneckými aférami a očakávajte od nich zaujímavé rodinné problémy, ktoré sa budú dať zanietene preberať v baroch a kaviarňach. Samotné dohrýzanie svedomia v práci pred notebookom tiež nie je na zahodenie. Verných možno čaká pôrod. Ten sa uskutočňuje výlučne vo Viedni, jedine, že by dotyčný pár už vo Viedni žil, potom sa s mesiášom ide do Namíbie. Kravatovo-kávoškvrnový život tak naberá na dômyselnosti a štruktúra je odrazu neštruktúrovaná. Na záver je tu kokaín, kedysi obľúbená kratochvíľa rock ’n‘ rollových bohov, dnes bežný spôsob socializácie v bankovníctve, reklame, médiách a telekomunikáciách. Predklon a nádych. Trochu sebavedomia ešte nikomu neublížilo.

Pred butikom NOVITA, Singerstraße 8, Viedeň.