Prečo sa džínsy na Slovensku volajú rifle?

Nebolo to dávno, kedy sa veci vyrábali aj inde než v Číne. Bolo to obdobie chaosu, výrobné inštalácie boli roztrúsené po celej planéte, nie úhľadne upratané na jedno miesto, do východnej a juhovýchodnej Ázie. Bola doba Československa. Pre ešte lepšiu úhľadnosť sme prísne rozlišovali medzi tovarom vyrobeným v tuzemsku a v zahraničí. Domáci tovar ste si mohli kúpiť do sýtosti v ľubovoľnom množstve, obstarávanie tovaru cudzozemského bolo regulované prostredníctvom siete predajní Tuzex.

Jedným z najpopulárnejších artiklov Tuzexu boli džínsy, nohavice z odolnej tkaniny. Názov džínsy pochádza z anglického slova „jeans“, ktoré pochádza z francúzskeho názvu mesta Janov – Gênes, po francúzsky čítaj žen, po anglicky džíns. Iný názov pre džínsy je denim. Ten pochádza z výrazu „de Nîmes“ – z (mesta) Nîmes, čítaj nym. Zdá sa, že na francúzsko-talianskom pomedzí sa podobná látka šila dávno predtým, než ju zdokonalil Levi Strauss.

Čelní predstavitelia Československa nechceli predávať všetky značky džínsov. Niektoré boli totiž také elegantné, že vyvolávali túžbu vycestovať do krajiny ich pôvodu. Súdruhovia sa dohodli na jednej značke – RIFLE, čítaj rajfl, po anglicky puška. RIFLE je talianska firma so sídlom v meste Prato, 80 kilometrov južne od Florencie. Existuje dodnes, hoci počas prebiehajúcej pandémie COVID-19 majú na svojej webovej stránke tento oznam:

RIFLE sa na Slovensku nadlho stala monopolnou značkou džínsov (do Čiech asi vozili viac Lee Cooper), natoľko všadeprítomnou, až prevzala označenie samotného materiálu. Dnes sú preto rifle pomnožné podstatné meno skloňované podľa vzoru ulica. Bohužiaľ, mnohé svetové módne reťazce nie sú s týmto fenoménom oboznámené a skloňujú náhodilo:

Bratislava. Aktuálne sú v móde džínsy s motívom útoku diabla tasmánskeho na vašu osobu. Táto fashion zachvátila mladých. . .
Bardejov. . . . aj stredne mladých spotrebiteľov.