Svetové problémy, ktoré sa netýkajú Slovenska

Náš svet sa nachádza na pokraji istej skazy. Sledujeme kataklizmatické udalosti, ktoré zmenia ľudstvo na nepoznanie, konkrétne bude celé ryšavé a vyspevujúce: „Ona sa mi páči, páči povahou. . . “ Niet už cesty späť, Boh tak slabo miloval svet, že ho urobil zničiteľným a vyčerpateľným. Zlomyseľný amatér. Pozemský ľud sa preto rozhodol, že na konečný osud vesmíru nebude čakať so založenými zdravotnými kartami, zoberie veci do vlastnej produkcie a zrežíruje súkromné a oveľa skoršie peklo. Ticho s tým súhlasia aj všetky naše morálne autority. Tvrdia, že sme padlé stvorenia vyhnané z raja, ktorým nepomohlo ani vykúpenie hriechov v roku 33, celý čas sme tu len vŕšili jedno utrpenie na druhé, tretiu haraburdu na štvrtú a šírili chaos a šialenstvo vo všetkých zemepisných šírkach a dĺžkach, po všetky veky vekov, amen. Za desaťtisíc rokov zaznamenávanej histórie sme tak vyvinuli pestrú škálu situačných problémov, ktoré nás teraz pomaly privádzajú do veľkej súžoby a ktoré sme sa ako správni postindustriálni, postmoderní a postpravdiví občania rozhodli až do samotného konca ignorovať.

Zapnite si televíziu, rádio a internet, otvorte noviny, ak ešte nejaké vo vašom okolí existujú. Ak neveríte hlavnoprúdovým médiám a myslíte si, že sú všetky ovládané sionskými mudrcmi s cieľom podrobiť si naivné nevyvolené gójske obyvateľstvo, pozrite si aj vysielanie Talibanu, alebo zalistujte v deathstylovom časopise Girls & Corpses. Dozviete sa prevažne o týchto globálnych boľačkách:

  • preľudnenie, chudoba, hlad, nedostatok pitnej vody,
  • starnutie populácie,
  • HIV/AIDS,
  • jadrové zbrane a jadrový odpad,
  • nášľapné míny, chemické a biologické zbrane,
  • klimatické zmeny,
  • znečisťovanie oceánov, nadmerný výlov všeličoho, čo v nich žije,
  • znečisťovanie pôdy, odlesňovanie, dezertifikácia,
  • vojna, humanitárne krízy, masová migrácia,
  • detská práca, otroctvo.

Áno, toto všetko a oveľa viac trápi svet, resp. tú časť sveta, v ktorej nemajú marihuanu. Na Slovensku sa každé ráno zobudí päť a pol milióna človákov, väčšina v posteli, menšina v škatuli od chladničky, asi 140 ľudí sa už nezobudí a jeden nešťastník sa vždy obarí čajom. A všetci sa začnú okamžite trápiť nad všetkým možným, len nie nad fenoménmi z vyššie uvedeného zoznamu. Päťročné dieťa zháňa ďalšiu sladkosť a neukazuje prstom na kyanid v rumunskej rieke: „Mama, lyba hole bluchom!“ Desaťročný chlapec chce dres Borussie Mönchengladbach a je mu jedno, že vorvaň tuponosý má stupeň ohrozenia Zraniteľný. Štrnásťročný už potrebuje nejaké cigarety a tenisky, v ktorých nikdy nebude hrať tenis a nemá čas na jarnú brigádu pred bytovkou. Sedemnásťročného zaujíma, ktorá spolužiačka ju má vyholenú a nie či pri Gelnici cez noc vyholili kilometer lesa.

A to sú len nepatrné trampoty v porovnaní s masou urgentných problémov a starostí dospelákov. Potrebujú zohnať gauč, rozhodnúť sa, čo budú variť v piatok, či pôjdu do Zadaru alebo Crikvenice, či sa menu na sestrinej svadbe zmestí do 18,50 € na osobu, necítia sa sebavedome v Renaulte Modus, malý plače, lebo má zapálenú riťku a dedovi treba kúpiť kávovú náhradu. Ako sa dajú v takých situáciách internalizovať svetové problémy? Ako sa dá trápiť nad veľkým plastovým fľakom v Tichom oceáne, keď vás bolia zuby podpriemernej múdrosti? Keď šrác nepozdraví čaju na diskotéke, hoci ju dobre videl, je to veľká nespravodlivosť. Načo sa čaja tak nahodila, keď si ju šrác nevšíma? Celá duša aj celý rozum sú v tej chvíli zahalené v hmle, cez ktorú nevidno ako za Košicami vzniká nelegálna skládka viečok od kávy so sebou.

Mimochodom, keby sa náhodou niekto pýtal, dezertifikácia nie je zamorenie prostredia koláčmi a zákuskami.

Svetovými problémami sa na Slovensku nezaoberá nikto. Keď sa spýtate našich čelných predstaviteľov na nejaký aktuálny vojnový konflikt, povedia, že použitie sily je neakceptovateľné, že vyzývajú tamojšiu vládu na prešetrenie zločinov, odsúdia útoky na civilné obyvateľstvo, udelia sankcie na nejaký strategický tovar, napríklad plastový riad a na záver vyjadria podporu silnejšej strane. Keď sa spýtate na novinky v oblasti ekológie, povedia, že vám ďakujú za otázku, že je to zaujímavá a komplexná problematika, o ktorej sa neustále radia a už čoskoro zaujmú stanovisko, nastavia parametre reformného procesu, odporučia implementáciu vhodných politík a o všetkom dajú vytlačiť sto tisíc letákov na tvrdom lesklom papieri. Následne odídu na výjazdové zasadnutie v masážnom salóne, cestou však havarujú, čo spôsobí vymrštenie Viagry z vnútorného vrecka saka do voľného priestoru kabíny. Masáž sa musí odložiť, slovenský politik údajne nedokáže bez modrej tabletky urobiť žene to, čo vie aj s rozbitým čelom urobiť svojej krajine.

Bardejov. Môžeme niečo urobiť pre životné prostredie. Napríklad používať menej plastových fliaš. Napime sa z vodovodu.