Mladá a stará žena.

Stupnica dobre prežitého života

Vážte si každú sekundu života, svojho aj cudzieho, aj keď ten váš nebol vybraný na album Greatest Hits, aj keď ani ten cudzí nevyzerá dvakrát honosne. Modlite sa, pracujte a milujte blížneho svojho ako 177 centimetrov vysokú fotomodelku s mierami 100-62-91. V nasledujúcom zozname si potom môžete skontrolovať, kde sa vo vašom životnom boji nachádzate, možno budete prekvapený, ako dobre si počínate.

1. Narodíte sa, no niečo nie je v poriadku. Jedna ruka vám vyrastá z hlavy a druhá zo stredu hrudníka. Je rok 1450, nikde žiadna polícia, ani Odbor sociálnych vecí Úradu práce. Zadusia vás mokrou handrou.

2. Máte sedem rokov a spadnete do studne. Na motívy vášho osudu zložia ľudovú pieseň a na základe jej melódie štátnu hymnu Slovenskej republiky.

3. Máte pätnásť rokov a do vašej obce príde zajačí mor / španielska chrípka / Einsatzgruppe A.

4. Máte osemnásť rokov a vaša kamarátka vám dá bozk na ústa a dovolí tiež krátku masáž ľavého prsníka. Pravý nabudúce. Vzápätí je vyhlásená mobilizácia. O tri dni vás na Marne prepichne bodák.

5. Narodíte sa v roku 1943. Vyučíte sa za elektrikára. Pracujete 30 rokov v štátnom podniku ČKD Praha. Vo voľnom čase pijete borovičku a raz navštívite Balaton. V roku 1989 dostanete úplnú slobodu cestovania a podnikania. . . a infarkt.

6. V nebeskej apatieke ste nakúpili IQ 110, pracujete teda prevažne duševne, čiže sedíte v teple a nič ťažké nedvíhate. Na strednej škole ste sa bozkávali so spolužiačkou. Na vysokej s inou spolužiačkou. Nechali ste sa vlákať do manželstva. Všetko.

Jazvečík
Žiadny ľudský život nie je horší než život psa.

7. Máte športovú postavu a dobrosrdečnú extrovertnú povahu. Do 25. roka života ste sa milovali so šesťdesiatimi dievčatami a ženami. V štyridsiatke ste si kúpili zájazd do Hondurasu. V tmavej tegucigalpskej uličke niekto nechcel oceniť vašu dobrosrdečnosť.

8. Narodili ste sa v roku 1965. Veselé komunistické diskotéky a zábavy, vzápätí úspešná kupónová privatizácia a niekoľko desiatok miliónov slovenských korún na účte. Pozývanie šarmantných košických dievčat na kávu do Hotela Slovan. Pravdepodobne ešte stále žijete.

9. Niečo ste dokázali. Vymysleli ste nový druh lepiacej pásky, alebo novátorsky zahrali Uja Váňu. Milovali ste sa s jednou ženou. Milovali ste ju.

10. Narodili ste sa kedykoľvek a kdekoľvek. Ženy vám na základe prirodzenej či formálnej autority vždy padali k nohám a iným údom. Okrem rôznych spoločenských privilégií máte v živote niečo, čo vás baví robiť. V tejto činnosti ste úplnou náhodou veľmi zručný, nenamáhavo kreatívny, celosvetovo obľúbený a nadpriemerne finančne odmeňovaný. Fajčíte cigarety a cigary, pijete pivo a víno, jete slaninu, jaternice a husaciu pečeň, no máte štíhly pás, dobrú pleť a dožijete sa 90 rokov. Pominiete sa v spánku prikrytý tromi Moldavkami. Hoci sú zaplatené, z vašej smrti sú úprimne smutné.