Verejná správa vs. súkromný sektor

Štátny rozpočet Slovenskej republiky nie je obyčajný zoznam príjmov a výdavkov. Je to zákon a zákony sa musia dodržiavať, je to oficiálne stanovisko redakcie ASOCIÁLA. Pre rok 2020 sú schválené príjmy rozpočtu verejnej správy 38,8 miliárd eur a výdavky 39,3 miliárd eur. Chýbajúcich 480 miliónov pričaruje sám minister financií z kúzelného klobúka, celý proces trvá len niekoľko sekúnd a je úplne zadarmo, ak nepočítame nejakých 480 miliónov. Tretinu výdavkov tvorí takzvané sociálne zabezpečenie, 14 miliárd.

Štát je preto možné predstaviť si ako majiteľa bytu, v ktorom stojí nájomné 100 eur mesačne, ale on vám ho prenajme za 300 eur a sľúbi vám, že sa o vás v tomto príbytku bude dobre starať, že vám tu nebude nič chýbať. Nato sa podujme svoj sľub splniť a nakúpi hromadu vecí: avokádo, ľavú topánku, šálky s potlačou Najlepší politruk a predplatné na desať zoskokov padákom. Než však budete môcť tieto výrobky a služby využívať, musíte vyplniť formulár, priložiť notársky overenú kópiu rodného listu, päťeurový kolok a čestné vyhlásenie, že vám nie je známa skutočnosť o existencii exekučného titulu.

Keď sa opýtate obyvateľov našej Bohom požehnanej krajiny, čo si o tom všetkom myslia, ľudia zo súkromného sektora sa posťažujú, že cena štátu je vysoká a že veľa peňazí v rozpočte sa používa nesprávne a ledabolo, preto si aj oni musia upraviť daňové priznanie tak, aby platili čo najmenej, napríklad zbierajú bločky za benzín od všetkých kamarátov, ktorí pracujú na hlavný pracovný pomer.

Bardejov. Týmto dievčatám práve niekto oznámil, že verejná správa je efektívna, dobre fungujúca organizácia.

Štátni zamestnanci naopak tvrdia, že ľudia z privátneho segmentu ekonomiky im nerozumejú, cítia sa podhodnotení, nedocenení, zavalení nezvládnuteľnou pracovnou kvantitou, no vždy si dokážu nájsť čas na organizovanie petície alebo štrajku a keď im nakoniec nalejete kalíštek whisky, radi vám povedia, že ich pracovné úlohy sú absurdné a mnohé pozície/funkcie by správne nemali existovať.

Na záver môžete túto tému načať aj s našimi vrcholnými politikmi a podnikateľmi, títo si však čas nájsť nedokážu, pretože robia nízke bankové prevody na Cyprus a Maltu, ktoré nie je potrebné reportovať, v žiadnom prípade sa však nejedná o legalizáciu príjmov z trestnej činnosti alebo skrátenie dane, to by im ani vo sne nenapadlo.