Všetko, čo ste nechceli vedieť o COVID-19, ani ste sa nebáli opýtať, aj tak to tu máte.

Humanizmus je filozoficko-etické stanovisko, ktorým sa ústredné miesto prisudzuje človeku, jeho blahu, potrebám a záujmom. Je to aktívny prístup k životu sústreďujúci sa na ľudské riešenia cez racionálne argumenty. A ako všetko, aj humanizmus sa vyvíja.

Pred osemdesiatimi rokmi sme zhŕňali zdravých ľudí po miliónoch do nákladných vagónov, aby sme ich odviezli na popravu. Trvalo to necelých päť rokov. Nasledujúcich 40 rokov sme výrazne zvoľnili. Ľudí sme už len sledovali, vypočúvali, kričali na nich, vybíjali im zuby, nútili ich mňaukať a havkať, prepúšťali ich zo zamestnaní a škôl a zakazovali im cestovať do zahraničia. V treťom leveli sme našim mučiteľom nežne ponúkli všetky štátne podniky a peňažné účty, akože sa už nehneváme a či by teda prijali takú kompenzáciu, keď sa s nami toľko natrápili. Povedali, že ju prijmú a 30 rokov si tu takto spokojne žijeme.

V súčasnosti sme dosiahli štvrtú úroveň ľudomilstva. V marci 2020 sme zastavili svetovú ekonomiku, aby sa naši seniori mohli o rok dlhšie pozerať z okna. Normálne, stará mama, tu si opri lakte o parapetnú dosku, my zatiaľ zatvoríme všetky letiská a letoviská, kiná, divadlá, múzeá, obchodné domy, reštaurácie, školy, zrušíme všetky festivaly, jarmoky, konferencie aj olympijské hry a skočíme si kúpiť veľa toaletného papiera. Ó a zamaskujeme si tváre, aby sme sa nemohli spoznať, nevedeli, kto práve niečo hovorí a prestaneme si navzájom dôverovať, ani sa k sebe nepriblížime. Ľúbim ťa, babi. Konečne môžeme byť hrdí na ľudskú rasu. Som rád, že som sa toho dožil.

Svetom sa šíri vírus SARS-CoV-2, (Severe Acute Respiratory Syndrome, ťažký akútny dýchací syndróm, voľne preložené ako syndróm akútneho zlyhania dýchania) zapríčinený koronavírusom dvojkou. Choroba, ktorú spôsobuje, dostala názov COVID-19 (COrona VIrus Disease), choroba z koronavírusu z roku 2019. Choroby odteraz nazývame ako vinárske ročníky a ročník 2019 je lepší než Chateau Lafite 1984.

Po ôsmich mesiacoch trvania pandémie (Alebo je to už osem rokov?) je stále ťažké určiť pomer infikovaných a zomrelých ľudí. Mnohí zomreli bez testovania a niektorí zomreli na inú pliagu, hoci mali pozitívny test na COVID-19 a nebolo možné určiť, o koľko vírus smrť urýchlil a či vôbec. Podľa najlepších odhadov (Upozornenie pre konšpirátorov: odhady robia vedecké a zdravotnícke organizácie so sídlom v Spojených štátoch amerických a ďalších vyspelých západných krajinách, takže im neverte.) usmrtil COVID-19 2,7% nakazených, u ľudí nad 70 rokov 5,4%. Ďalej sa odhaduje, že 75% obetí bolo oslabených iným zdravotným problémom, najčastejšie chorobou srdca a cukrovkou. Medzi ľuďmi však kolujú hororové príbehy o mladých junákoch, zdravých ako repa za európske dotácie, ktorých vírus naložil do truhly, takže aj najväčší frajeri a ultratriatlonisti sú polepení a ochotne nasádzajú rúško, keď si idú kúpiť masť na strie v oblasti deltových svalov.

Možno sa po čase ukáže, že mŕtvych bolo len 0,4% a všetci mali leukémiu, ale v 21. storočí bojujeme o každý jeden život, dokonca aj keď zaútočíme na Irak a Afganistan. Grindcorové recitály musia počkať.

My v ASOCIÁLOVI máme tendenciu pozerať sa na životné prekážky kladne, cez ružové okuliare a veselé kaleidoskopy. Podarilo sa nám nájsť mnoho dobrých vecí aj na tejto pandémii.

Život je dôležitý.
Keby Zem alebo aj celá naša slnečná sústava vybuchla, z okraja galaxie by nebolo vidno ani pixel zmeny. No tu dole je každá hrianka s maslom veľmi dôležitá a ľudský život je posvätný. Niektorí ľudia zomrú na Covid. Za necelý rok 2020 ich zomrelo milión, možno zomrie ďalší milión. Za ten istý rok sa narodí ďalších 140 miliónov. Viem, je to stále málo. Potrebujeme život. Bolo by nám lepšie bez neho, ale keď už je, musíme na ňom lipnúť. Milión ľudí ročne s tým nesúhlasí a dobrovoľne sa ho zbaví. Ostatným sa zdá, že treba žiť ďalej. Bez pitnej vody, v strachu pred partizánmi či tajnou políciou. So zamŕzajúcim iPhonom 7, teplotne aj softwarovo. Zadlžení, osamelí, nenaplnení zombiovití robotníci aj kreatúry naložené v kancelárskom aspiku, tí všetci sa domnievajú, že sa oplatí pokračovať. Postavia si dom z OSB dosák na 30-ročný úver, urobia barbecue párty, pohádajú sa so sesternicou, prečo stále nalieva manželovi, ohovoria suseda, ako nemá vysporiadaný jeden chumáč trávy v pravom dolnom rohu a straumatizujú deti melancholickým prednesom piesne A jaka to preveľika psota.

Bardejov, Postajok, 5.6.2020. Muž (35) oslávil narodeniny bez jediného incidentu.

Starý človek je automaticky dobrý človek.
Starí ľudia sa hrbia a scvrkávajú. Bolia ich kĺby, preto chodia pomalšie a nemotorne. Koža schne a vráskavie, rany sa nehoja, zovšadiaľ okrem vrcholu hlavy vyrastajú vlasy. Zrak a sluch slabnú, do žalúdka sa už nedá dať hocičo a objavuje sa plejáda mentálnych porúch. Deduško a babuška vyzerajú zraniteľne, preto sú cnostní a treba ich chrániť pred Covidom. V mladosti možno mali nejaké neresti a poklesky, ale nemyslime na ne. Zabudnime na oslavy v štátnych podnikoch, narodeniny, meniny a 1. máj. Abstinent horší disidenta. Populárnym životným cieľom bolo vlastniť chatu a všetok stavebný materiál sa na ne zadovážil oficiálne a transparentne. Nikto nesmilnil, nepašoval tovar, nepísal propagandu, a kto by aj áno, snažil sa len žiť a prežiť. COVID-19 je teda unáhlený Boží trest za trochu zákernosti a pôžitkárstva, alebo bol vytvorený synteticky v čínskom laboratóriu, aby znížil tlak na preťažený dôchodkový systém.

Cestovný ruch sa nesmie prerušiť.
Radosť, relaxácia, objavovanie a spoznávanie, komunikácia, exotická súlož. Už stovky rokov sa ľudia vypravujú do sveta za zaujímavými zážitkami, ktoré údajne nevedia nadobudnúť doma. COVID-19 zlomil krídla leteckému priemyslu, a to práve v čase, kedy sa mu podarilo sprístupniť sa všetkým vrstvám obyvateľstva. Ceny sú porovnateľné s autobusom a služby a pohodlie sú identické s autobusom. Výsledkom je 500 ľudí na Ponte di Rialto každú minútu, 18 000 na Eiffelovej veži každý deň a 39 miliónov ročne v Las Vegas. Každý relaxuje, veľa komunikuje, v Las Vegas všetci súložia, niektorí presúložia peniaze, väčšina však vyhrá ohromné sumy. Je tragédiou, že v tejto chvíli nemôžeme prezentovať svoj osobný šarm obyvateľom Kene a zahltiť Instagram úchvatnými portrétmi zo selfie stick, z ktorých by Annie Leibovitz a Antonín Kratochvíl dostali Stendhalov syndróm. Aktuálne cestujú inžinieri, ktorí presúvajú ropné plošiny na nové miesta ťažby, Genadij, ktorý sa chcel odfotiť s ananásom na singapurskom trhovisku, sedí doma.

Chudoba je hanba.
Pozastavenie vyššie spomínaných aktivít má za následok zníženie produkcie a prepúšťanie zamestnancov do domácej opatery, čo automaticky vyvoláva sklon k úsporám, výsledkom čoho je recesia vo význame hospodárskeho poklesu, nie vo význame šibalstva, žartovania. Odrazu nemôžeme slobodne zveľaďovať naše starostlivo kurátorované hromady haraburdia. Domy a byty stále nepraskajú v medzerách medzi tehlami a panelmi pod tiažou elektroniky, kozmetiky, oblečenia, kuchynského náčinia, nábytku, sošiek, dečiek, magnetiek, vázičiek, činiek a iných ***oviniek.“ Kapitalizmus musí byť ťahaný konzumerizmom, pretože alternatívou je vojna a oni nám teraz zakázali pokračovať. Čo sme komu urobili? Okrem miliardám v katastrofálnych podmienkach chovaným zvieratám.

Ekológia je milý bonus.
Keď Čína zatvorila Wuhan, všetci sme lapali po dychu, niektorí z Covidu, väčšina pri pohľade na satelitné zábery, z ktorých zmizol smog. Pol roka pred týmto úkazom nás Greta Thunberg vyzývala znížiť emisie skleníkových plynov a svetoví lídri jej cez médiá odkázali, že je sympatická a inteligentná holka, ale že svet je trochu komplikovanejší než si ona myslí. Teraz je jasné, že svet je gombička. Keď ňou dvesto rokov lomcujeme na kabáte, odtrhne sa a spadne do kanála. Z nového ekosveta sme sa netešili dlho, pokles emisií oproti roku 2019 bude len -5%, zato spotreba plastov na obaly na jedlo vzrástla o 20%, na jednorazové rúška o 20000% (dvestonásobne) a znížil sa podiel ich recyklácie. Začali sme tiež džabrať s vodou, pretože mnohí si umývajú ruky ako chirurg pred štvoritým bajpasom, všade striekame alkohol a chlór a vypisujeme tony a tony tlačív, kto sme, odkiaľ ideme, akú teplotu máme a všetky putujú hneď do koša. Príroda si na oddych ešte musí počkať. Možno COVID-21.

Šťastný koniec.
Všetci na celom svete prísne a nekompromisne dodržiavame všetky opatrenia a obmedzenia. Na jar 2021 nám oznámia, že je všetko v poriadku a definitívne za nami. V tej chvíli sa po celej planéte zorganizujú intenzívne orgie a TED konferencie, festival Urpiner Pohoda, v Bardejove sa na svadbách opäť začne tancovať redový tanec (teraz známy ako tanec smrti) a nosenie rúška bude povinné len pre milovníkov cesnaku.