Základné princípy zarábania peňazí

Každý človek má nejakú predstavu, ako by chcel žiť a prežiť svoj život. V prvom rade by ho chcel žiť dlho, v druhom rade by v ňom chcel robiť veci, ktoré uzná za vhodné pre svoju osobu, inými slovami, chce mať svoj vlastný životný štýl. Ale hlavne dlho. Niekto chce ráno vstať bez budíka, prechádzať sa dve hodiny po byte v pyžame, masturbovať, zjesť výdatné raňajky, prechádzať sa ďalšie dve hodiny v pyžame a potom ísť zase spať. Niekto iný chce vyskočiť z vrtuľníka na snowboarde, presúložiť sa všetkými bangkokskými aj hongkonskými erotickými klubmi a zastreliť leva. Niekto chce niečo podpáliť, niečo napísať, niečo prečítať, niečo priskrutkovať. Dá sa žiť všemožnými spôsobmi. Musíte už len vyriešiť jeden drobný problém. Musíte mať peniaze.

Cez mŕtvoly
Objasnenosť individuálnych civilných vrážd v Európe osciluje okolo nie veľmi presvedčivých 60%, takže ak poznáte nejakého boháča a viete, kde býva, nič vám nebráni urobiť závažné životné rozhodnutie s úsmevom na tvári. Aj keby vás chytili, trest smrti je zakázaný a vo väzení majú knižnicu, posilňovňu a mäsitú stravu raz týždenne. Alebo napríklad taký únos, ten nie je takmer vôbec trestaný. Stačí sledovať zazobanca, využiť správny okamih, napríklad keď vychádza skoro ráno z Kauflandu, šup izolačnú lepiacu pásku na ruky a ústa, kŕmiť chudáka instantnými polievkami, pokým nezavolajú jeho príbuzní odpočúvaní políciou, nakričať na nich do telefónu, povyhrážať sa, pár kopancov do mäkkých častí tela, kulma do nosa, a podobne. Úspech je zaručený.

Práca? To je čo?
Prečo musíte kvôli peniazom pracovať? Prečo sa musíte mrviť, hemžiť a činiť? Nemusíte. Môžete ísť do hlbokého lesa, rozložiť si tam stan, cez deň chodiť na huby a večer na niečo viac pohyblivé. Budete slobodný. Kto sa na to necíti, ten nech vymieňa svoju únavnú, zdĺhavú, fádnu a suchopárnu prácu, ktorá je náročná na pozornosť a vyžaduje si tiež značnú schopnosť usmievať sa vo chvíľach, kedy by ste najradšej plakali, za peniaze. Za tie si potom kúpi tovary a služby, ktoré vyplnia jeho čas, v ktorom nepracuje a nemusí sedieť niekde v kúte a čakať na dobu, kedy začne opäť pracovať. A tak stále dookola, až kým sa nevyskytne vhodná príležitosť na smrť.

Na uriad za žiadnych okolností
Svet je na začiatku tretieho tisícročia zaplavený mladými ľuďmi, ktorí nemajú čo robiť. Niežeby tomu bolo v minulosti inak, ale dnes už tá banda nevie, čo by chcela robiť a podaktorí nevedia, ani čo nevedia. Máte osemnásť a chcete vyletieť z hniezda. Ak náhodou nechcete, vaši rodičia vás už aj tak čoskoro vyhodia. Nechcete ísť na vysokú školu a nemáte žiadnu prax, nech vám ani nenapadne ísť na Úrad práce. Nepotrebujete sa motať po tmavých, aromaticky tuhých chodbách plných linolea a azbestu. Nevyhýbajte sa práci, berte, čo je, okamžite hocičo, vo vašom veku dôstojnosť neexistuje. Dokladajte jogurty do chladničky, podávajte uteráky na pláži, predávajte karamelové cumlíky, minimálna mzda je more peňazí, keď bývate s rodičmi alebo dvomi kamarátmi. V osemnástich predsa ešte nikto nebýva sám. Okrem Miley Cyrus. A pozrite sa, ako to dopadlo.

Badžet
Ako čas postupuje, musíte v sebe objaviť niečo, čo vás baví a v čom ste dobrý, alebo aspoň lepší než prísediaci v čakárni vľavo. Alebo vpravo, neviem, kam ste si sadli. Dobrá správa je, že nepotrebujete veľa peňazí. Vzduch je zadarmo, voda je pitná vo väčšine mestských parkov a mobilný kredit za 8 eur na tri mesiace je viac než dosť. Jedny džínsy vydržia, kým sa diery pod zadkom nedostanú dopredu a všetko skĺzne z nôh a aj potom máte skvelé džínsové šortky. Svet môže byť veľmi lacným miestom.

Chudoba je alternatíva
V prípade, že chcete v tridsiatke auto, marlborky-stovky a milovanie s rizikom počatia a následného povinného výživného alebo hypotekárnych splátok, potrebujete asi 1 000 € mesačne, čo je zhodou okolností priemerný príjem (nie mzda) v slovenských mestských aglomeráciách. Ste aspoň priemerný? Nie? Odporúčame vám menej telefonovať a milovať sa v celotelovom gumenom skafandri. Akokoľvek začnete, vždy sa môžete spoľahnúť na nepriamu úmernosť – čím viac pracujete, tým menej času máte na pivo. Ak ani po štyridsiatke nedosiahnete hmotný blahobyt, po akom ste túžili, pravdepodobne pre to existuje nejaký dôvod. Nevešajte hlavu, chudoba je ušľachtilá, hoci celý svet sa jej bojí a bojuje proti nej. Z románov Tolstoja a Huga vieme predovšetkým o hlade a zime, no ľudia sa aj tak najviac obávajú spoločenskej blamáže. Sused si dal vymeniť okná, my si musíme vymeniť okná. Sused bol súložiť v Bangkoku, my ideme jesť ananás do Jakarty. Sused si kúpil Škodu Kodiaq. . . hlad a zima sú už nevýznamný detail.

Genetika vytesaná do kameňa
Problém zarábania peňazí stojí a padá na dôležitej skutočnosti – ľudia sú jeden od druhého odlišní. V škole povedia učitelia všetkým žiakom rovnako dôrazne, že sa majú veľa učiť a po škole si nájsť prácu. Dobrú prácu. Zaujímavú prácu. Prácu, ktorá bude maximalizovať ich užitočnosť. Žiaci sa však k danému odporúčaniu postavia odlišne. Nahliadnu do svojej duše, osobnosti a pamäte skúseností a vypočítajú si, koľko snahy a kreativity chcú venovať zarábaniu peňazí. Výsledok výpočtu sa u niektorých nebezpečne približuje nule, to sú žiaci, ktorí pracovať nechcú a nebudú, ani keby im ponúkli miesto testera nevestincov. Potom sú tu ľudia, ktorí chcú rýchlo pracovať, aby už čím skôr nemuseli pracovať. A nakoniec tí, ktorí majú hneď od začiatku obrovskú chuť aktívne vyhľadávať úspech a bohatstvo a nezastavia sa, ani keď na účte vidia desať miliárd a keď sa náhodou dopočujú, že na Neptúne objavili volfrám, ochotne sa napchajú do cirkusového kanóna a nechajú sa tam vystreliť. Cieľom je sto fotomodeliek, ktoré sa nechajú milovať alebo sto párov stiletto topánok, každý jeden v cene súťažného horského bicykla. Túto tretiu skupinu nazývame ľuďmi ambicióznymi. Ľudia, ktorí si po škole vypočítali nulu, im hovoria svine, prípadne hovädá, podľa toho, čo bolo naposledy na jedálnom lístku v ich obľúbenej menze.

Asociál s kontajnerom.