Ovca, sviňa, zamestnanec, podnikateľ.

Je lepšie byť zamestnancom alebo podnikateľom?

Ste mladý človek, ktorý sa rozhoduje o svojom ďalšom ekonomickom smerovaní? Ste starý človek a hľadáte príležitosť zbytočne sa rozčúliť? Prišli ste obidvaja na správne miesto. Mladý, vy už asi nebudete vedieť, kto to bol Karl Marx (vy starý ste teraz vyskočili z kože), ale ten kedysi dávno napísal do takej malej brožúrky, že mzda zamestnanca, akokoľvek je vysoká, nie je nikdy dostatočná, pretože jej platiteľ (kapitalista) si vždy privlastní jej časť vo forme nadzisku, čo z neho robí vykorisťovateľa a zlodeja. On sám sa obhajuje tým, že za svoj vynález, svoju organizáciu výroby a riziko bankrotu mu nadzisk spravodlivo prináleží pred Bohom aj svetom a že mu všetci môžu vyliezť na strechu jeho vilu a fajčiť modrú elemku.

Zamestnanec je teda človek, ktorý nič nevynašiel, nič nezorganizoval, ale potrebuje peniaze a nezáleží mu na tom, ako ich získa. Chce si nájsť akúkoľvek prácu, pre ktorú má vhodné zručnosti, alebo ich vie vierohodne predstierať. Túto prácu potom vykonáva obyčajne osem hodín denne, po ktorých mu zostáva solídnych osem hodín na slobodný život, aktivity ľubovoľnej povahy. Človek napríklad osem hodín predáva šampóny a kefy na koberce a potom má osem hodín na tenis, večeru s kamarátmi a historický film o dobývaní Vonkajších Hebridov. Je to skvelý systém, ktorý. . . nefunguje. Mnohí ľudia sa z práce vracajú vyčerpaní, nazlostení, s nutkaním na plač či masové vraždenie, s trasúcimi sa rukami a tisícyardovým pohľadom. V okamihu, kedy začína ich osem hodín slobody, nemajú chuť hrať tenis, chcú piť pivo, vodku a whisky, nemajú chuť jesť, chcú sa nažrať a nechcú debatovať s kamarátmi, chcú si sadnúť do prázdnej obývačky, zhasnúť svetlo a snovať plán odplaty. Prípadne si šupnúť jednu tabletku, druhú tabletku, tretiu tabletku a spať a spať a spať. Poviete si, čo také hrozné sa im v práci mohlo prihodiť?

Kolegovia. Z dôvodu ekonomickej úspornosti pracuje na jednom pracovisku väčšinou niekoľko ľudí naraz. Niekedy dvaja, niekedy tisíc. Títo ľudia neboli na danú prácu vybraní podľa komplementárneho životného štýlu, ale podľa schopnosti predstierať dobré pracovné návyky. Často sa preto stáva, že zamestnanec si s ostatnými zamestnancami nerozumie. Čistotný si nerozumie s tým, ktorý sa umýva len na Cyrila a Metoda, mlčanlivý nechce počúvať nekonečné mletie o recepte na vyprážanú korytnačku a punkový bubeník nedokáže pochopiť, prečo sa niekto teší z piatich nájdených suchohríbov.

Nadriadený. Keďže je ľudí na pracovisku veľa, sú usporiadaní v takzvanej organizačnej štruktúre. Z tejto štruktúry vyplýva, kto musí koho poslúchať. Výsledný efekt je niekedy pitoreskný, päťdesiatročný musí poslúchať tridsaťročného, mladé dievča starého deduška, Američan Belgičana a triatlonista meter vysokého chlapíka v trakoch.

Aj z týchto dôvodov sa mnohí zamestnanci chcú stať podnikateľmi. Podnikateľ je človek, ktorý nemá kolegov, ani nadriadeného, ale niečo oveľa horšie, podriadených a zákazníkov. Za túto pekelnú kombináciu mu prináleží podnikateľský zisk, ktorý potom odovzdá manželke, aby ho použila na nákup záclon a detských topánok so svetlami v podrážkach. Podnikateľ taktiež nemusí dodržiavať žiadnu pracovnú dobu, môže byť v práci dvanásť, alebo aj štrnásť hodín. Je to frajer.

Ľudia majú často skreslený obraz o podnikateľoch a ich živote. Myslia si, že sú to nejakí dôvtipní konštruktéri a finanční mágovia, ktorí cestujú na dobrodružné veľtrhy a výstavy, vedú tam zúrivé obchodné rokovania, uzatvárajú zákazky a objednávky, dohadujú sa o zľavách a dobe dodania, obdarovávajú sa fľašami vína a poľovníckymi kalendármi, fotografujú si vzájomné podania rúk a inštruujú, na ktoré číslo hotelovej izby im majú poslať dámsku spoločnosť. Áno, robia všetko z uvedeného, ale to sa dá niekedy stihnúť aj za jeden deň v roku. Zvyšných 364 dní vykonávajú len dve aktivity, naháňajú zaplatenie vystavených faktúr a vyhýbajú sa faktúram došlým. Kto vie najrýchlejšie utekať a zároveň sa najlepšie skrývať, ten získa prestížne ocenenie Finančný manažér roka a ten, a len ten, zarobí veľa peňazí a môže ich darovať manželke.