Bezdomovci nie sú asociáli. Práveže mnohí sú veľmi spoločenskí.

Hoci správny výraz je bezdomec. Domov je subjektívny pocit tvorený ľuďmi a zážitkami s nimi. Človek, ktorý prespáva v parkoch, má domov. Čo nemá a čo potrebuje, hoci niekedy už ani nechce, je dom. Kto uprednostňuje byt, je bezbytec.

Bezdomovec je niečo celkom iné, napríklad Rožňavčan pracujúci v Bratislave, ktorý sa tu necíti vo svojej koži a keď dvakrát za rok navštívi Rožňavu, ani tam už nikoho nepozná. Sú to tiež cudzinci, ktorí sa nemôžu vrátiť domov, pretože by ich hneď strčili do armády, manželstva alebo kotla s horúcim olejom. Ťažko povedať, čo z toho by bolo najhoršie.

Bezdomcov je na Slovensku 10 000, bezdomovcov sú stovky tisíc. Niektorí sú milionári.

Bezdomci sa delia na dve skupiny. Prví sú vagabundi, ktorí priveľa pili, pôžičkovali, alebo mali nejakú nepríjemnú sexuálnu skúsenosť v rozpore s ich orientáciou a obvyklým libidom. Nie sú síce úplne nadšení zo svojho alternatívneho životného štýlu, ale tak nejako sú radi, že ich nikto neobťažuje so súhrnným výkazom preddavkov za druhý kvartál. Nažgrvánia si drobné mince a netreba zabúdať, že na stanici je free láska. Členovia tejto skupiny väčšinou vlastnia občiansky preukaz a môžu byť napojení na nejakú formu sociálnej pomoci. Druhá skupina sú hardcore mrchavci, ktorí nemajú žiadne doklady a často už ani nevedia, ako sa volajú. Ako hlboko môže padnúť Boží tvor na tele a duchu, je možné každodenne sledovať na zasadnutí Národnej rady alebo Akreditačnej komisie, lebo bezdomci sú cool.

Prešov, 20.7.2018, 05:44.

S prechodom zo sociálneho na asociálne zabezpečenie vyvstáva ďalšia dôležitá otázka: koľko vína sa dá vypiť za jeden mesiac? Carmen – lahodné červené víno v dvojlitrovej PET fľaši stojí 1,90 €. Za 213 eur je teda možné kúpiť 112 fliaš, čo je 224 litrov bezdomeckého paliva. V tejto chvíli si naši nesprávne odbočivší spoluobčania môžu dovoliť aj lepšie ročníky, ak sú ochotní zainvestovať do spoľahlivej vývrtky. Chateau Krakovany Müller Thurgau – 1 liter stojí 2,65 €. Vitis Pezinok Frankovka modrá – 0,75 l stojí len 2,89 €. Bezdomci nám pomôžu s vínovým jazerom, ktoré sa vytvorilo v Európskej únii, milióny litrov nepredaného vína sa najmä vo Francúzsku každoročne destilujú na priemyselný alkohol známy ako denaturovaný lieh. Ten sa piť nesmie a môžete hádať, koho to kedy zastavilo. Naši alternatívci môžu začať čítať someliérske časopisy a encyklopédie.

Bardejov, Postajok. Etiketu nevidieť, ale toto je legendárna, prudko omamná Kračunovská Jablkovica. Pre tých, ktorí nemajú čas opíjať sa pivom a vínom.

Reformou sociálneho zabezpečenia sme tak zároveň vyriešili alkoholovú krízu v nízkych spoločenských vrstvách, zvábili sme dve devuchy jednou ochranou. Myslím, že tak sa to hovorí. Naviac máme k dispozícii prázdne budovy SP a ÚPSVaR, v niektorých zriadime azylové domy s povolením priniesť a konzumovať alkoholické nápoje. Kto si myslí, že to nie je dobrý nápad, nech hodí prvý kameň do výkladu s koňakmi.

Bezdomci plnia v demokratickej spoločnosti neoceniteľnú funkciu: motivujú strednú triedu pokračovať v chodení do práce, do tých úžasných zamestnaní.

Bezdomec nie je asociál. Asociál je človek, ktorý nemá rád spoločnosť. Bezdomec často nie je ani antisociál, tí väčšinou zastávajú funkcie vo vedení štátu. Obidve slová sa 30 rokov používajú na Slovensku nesprávne. Až dodnes. Ó, to nestojí za reč.