Koľko peňazí má mať človek v tridsiatke? Nezaostávam za svojimi rovesníkmi?

Nestratil som sa v ekonomickom mlynčeku? Lady Gaga má 32 rokov a na vkladnej knižke 230 miliónov USD. Takéto otázky sa frekventovane objavujú na amerických portáloch a fórach zameraných na financie. Najčastejšia odpoveď je esenciálne americká, v tridsiatke by mal byť človek rád, že nemá žiadny dlh na kreditnej karte. Ak už náhodou spláca hypotéku a ide mu to, na mieste je veľká radosť, ktorú možno vyjadriť zavesením americkej zástavy na priečelie nového domova. Vyhotovili sme preto jednoduchú prípadovú štúdiu aj pre slovenské reálie.

Dvadsať rokov zadarma
Dnes sa opäť chodí na základnú školu 9 rokov a niektoré stredné školy majú 5 ročníkov, mnoho mladých ľudí preto študuje do dvadsiatky. 6 + 9 + 5 = 20. Peniaze v tomto období života prijímajú vo forme vreckového a ich výdavková strana obsahuje najmä Assassin’s Creed, Assassin’s Creed: Brotherhood, Assassin’s Creed: Revelations, malú borovičku a trochu vody. Keď chcú ísť na vysokú školu, na drahé štúdium si už musia zarábať. Dlhodobo najnákladnejšou položkou na slovenských univerzitách sú pondelkové študentské diskotéky, čím sa odporúčanou vysokoškolskou brigádou stáva barman v študentskom diskoklube. Potenciálne výdavky sa razom zmenia na faktické príjmy a pribúda jedna pozitívna externalita – medičky, ktoré v panickej tlačenici zachránite promptným obslúžením.

Súpis najdôležitejšej dekády
Mladý zdravý muž chce medzi dvadsiatym a tridsiatym rokom veku postupovať približne takto:

Veľkorysý, ale realistický počet konkubín. Prvej kúpite zmrzlinu a zblížite sa 200-krát za 3 mesiace. Následne vám láska vášho života ujde s niekým, kto zabezpečoval catering pri verejnej súťaži na dostavbu tretieho bloku Mochoviec. Ďalšie lásky už nie sú, len sukuby. Budú stále drahšie a počet zblížení sa bude zmenšovať. Podrobnosti nájdete vo vedeckej práci Hraničná pohlavná užitočnosť v kontexte odevného a interiérového materializmu.

Pivo je najlepší a najzdravší nápoj. Mladý zdravý muž ho bude piť hojne, vďaka čomu sa čoskoro stane starým chorým mužom.

Koža potrebuje vitamín D a odtieň RAL 3011, ktorý bude vyjadrovať plážové veteránstvo. K moru treba vyraziť dvakrát ročne, aj do rizikových a nestabilných regiónov: Filipíny, Surinam, Ostrov lebiek, Mallorca.

Prvé auto, druhá konkubína už pešo chodiť nebude, resp. nebude vládať, keď dorazíte na (milovacie) miesto určenia. Fiat je vo vašom veku nehanebný luxus. Máte aj klimatizáciu? Vy elitista!!!

S blížiacou sa tridsiatkou začne konkubína podrobnejšie skúmať a prísnejšie hodnotiť váš automobil. Odporúčame kúpiť Seat Exeo. Je to lacné Audi A4 a pasažierka schváli jeho jazdné vlastnosti, úroveň výbavy a komfort. Na zadných sedadlách je dostatok miesta aj na tvrdý petting.

Keď je Seat Exeo dobré pre švajčiarsku modelku Sabrinu Guilloud (vpravo), je dobré pre mňa.

Oblečenie. Ponožky sú zadarmo od Ježiška, ostatné je potrebné obstarať pomocou vlastného kapitálu. Pre bližšie informácie pozri MARX, Karl: Das Kapital. 1867.

Jedlo. Niekedy dostanete chuť na dürüm s döner kebabom. Dobrü chüť.

Byt. Vlastný alebo prenajatý. Drahý alebo drahší.

Mobilný telefón, tetovanie, vazektómia. Zatelefonujete konkubíne, ohúrite konkubínu, nič jej nevyvediete.

Príjmová stránka veci
10 rokov musíte generovať čistý mesačný príjem vo výške 797 eur + inflácia. Nič hrozné, nič nemožné, zamestnajte sa napríklad v bankovníctve na oddelení kreditných kariet a spotrebných úverov na čokoľvek:

Credit Analyst = 1 100 €,
Credit Policy Analyst = 1 600 €,
Credit Policy Manager = 2 800 €,
Credit Head = 4 500 €,
Country Business Manager = 12 000 € + opcie,
Managing Director Treasury EMEA = 27 000 € + opcie + orgie,
Chief Executive Officer = 380 000 € + opcie + alergie + biopsie.

Veľa šťastia.