Krava

Krava je dobrý človek

Slovo hovädo je odvodené z hovädzieho dobytka, kolektívneho označenia zvieraťa Bos primigenius f. taurus, u nás známeho pod názvom tur domáci. Na Slovensku je chované na mlieko, mäso, kožu alebo používané ako ťažné zviera. Je to najvýznamnejšie hospodárske zviera slovenského poľnohospodárstva.

V bežnom laickom živote je však hovädo niečo úplne iné. Je to arogantný, protivný, odporný človek, najhorší a najnechutnejší humanoid, akého si dokážete predstaviť. Hovädo kričí na slávu Slovenského štátu a o pár rokov už na vedúcu úlohu komunistickej strany, je to čašník, ktorý pri stole odpočuje rozhovor príslušníkov Štátnej bezpečnosti a po revolúcii uchváti štátny podnik, je to telefonujúci vodič, lenivý kurič, opitý dláždič, namyslený dedič, všetci traviči, prdiči a všetci, ktorí vás drzo posielajú do. . . teplých krajín.

Prečo je takéto správanie a táto zloba pripisovaná úbohej krave? Krava je dôstojné zviera. Je sympatické, hanblivé, no v prípade ochrany súkmeňovca veľmi odvážne. Je tiež veľmi spoločenské, už krátke odlúčenie od skupiny mu spôsobuje silný psychologický stres. Kravám, ktoré nemajú žiadne kamarátky, musia farmári do stajne nainštalovať zrkadlá. Kravy sú nesmierne inteligentné, vedia sa orientovať v zložitom priestore a sú tiež emocionálne citlivé. Sú smutné, keď im robíte zle, napríklad keď sa ich počas spánku pokúšate prevrátiť nabok. Napriek mnohým ľudovým legendám to nie je možné.

Kravy

Môžete ešte namietať, že aspoň býk (samec) je agresívny diabol a slovo hovädo je predsa len oprávnená nadávka. K tomu je dôležité opýtať sa: „Vy by ste neboli agresívni, keby vám za kravami stále doliezali nejaké dvojnohé kreatúry a ohmatávali im vemená?“

Je to už veľmi starý zvyk, pripisovať ľuďom zvieracie vlastnosti. Politici sú lišiaci, podnikatelia žraloci a právnici supy. Lenže ukážte mi v lese líšku, ktorá si nechá poslať kickback na tajný účet, alebo žraloka, ktorý vám v oceáne predá nefunkčný potápačský výstroj. O právnikoch sa radšej ani nevyjadrujem, sup má aspoň toľko rešpektu, že do vás začne ďobať, až keď zomriete. Zato my líšku zrazíme autom, žraloka vytiahneme z vody, odrežeme mu hornú plutvu do polievky a hodíme ho naspäť, naj sa bortak utopí a supa zatvoríme do klietky v zoo, ale takej väčšej, nech si polieta tri metre dopredu a päť nahor. Skrátka, to najhoršie, čo môžete úprimne povedať svojmu proťajšku z rodu homo sapiens, je: „Ty človek!!!“ Nemôžete mu ani povedať zlý človek, to by bola tautológia.

Prsia vo výstrihu
Človek teda nie je hovädo, ale toto sú kozy.