Najkrajšie povolanie: druhorodený syn

Je veľkým šťastím narodiť sa. Vaši rodičia musia byť zdraví a musia spolu splynúť v správnej chvíli. Keď správnu dobu nevystihnú, musia pokus opakovať a počas všetkých skúšobných vrtov sa musia mať radi. Nadľudský výkon. Vaša mamka a váš ocko/sused/poštár však boli úspešní. Ako sa máte? Lepšie než David de Rothschild a Lapo Elkann asi nie.

Vašou prvou úlohou na planéte Zem je rozhliadnuť sa, kde ste a kto ste. Tieto dva faktory určujú stupeň obtiažnosti vašej hry:

Easy: Narodili ste sa do rodiny stavebného inžiniera v Amstettene. V šiestich rokoch vás vyženú do školy a kúpia vám aj peračník. Po škole sa zamestnáte, čím venujete 84 000 hodín niečomu, čo nechcete robiť, ale dostanete za to malé farebné portréty psychopatických zlodejov, za ktoré vám ostatní ľudia dajú košele, saká, pečené kuracie prsia, letenky do Atlanty, kvetináče a svätý pokoj.

Normal: Narodili ste sa do rodiny ponorkového matróza v Murmansku. Vyženú vás do školy, ale bez peračníka. Po škole vás umiestnia do ponorky, malej železnej rúry, v ktorej vám bude neustále hučať v ušiach. Dostanete malé farebné portréty mimoriadne psychopatických vrahov, ale jediné, za čo sa dajú vymeniť, je voda, ktorá páli v hrdle. Svätý pokoj nenájdete, pretože každý, koho poznáte, chce s vami tú pálivú vodu piť.

Hard: Spadli ste do piesku. Vaša rodina nikde. Do školy vás nikto nevyháňa, pretože vašu mamu znásilnili sudánski vojaci a vášho otca podrezali šabľou džandžavídi. Ujdete do púšte, kde sa kŕmite mokrou spodnou hlinou. Na malé farebné portréty psychopatického genocídnika môžete zabudnúť, hoci mrzieť vás to nemusí, nepredajú vám za ne nič. Svätý pokoj nájdete, keď sa vám minie mokrá hlina.

Aj pre hru Život existujú cheaty. Jeden z nich umožňuje odkryť novú obtiažnosť – Very Easy. Na tejto obtiažnosti hrajú hru dediči veľkých firiem a feudálnych majetkov. Ani oni to však nemajú úplne ľahké, o firmy a majetky sa treba starať. Udržiavať a zveľadovať ich. Nikto sa ich nepýtal, či sa im chce, musia. Preto je úplne najlepšie, keď do takej famílie prídete ako druhorodený. William, vojvoda z Cambridge, bude kráľom Veľkej Británie, princ Harry musí len míňať malé farebné portréty svojej starej mamy. Za trest je škaredý ako noc. A nie hocijaká noc, ale v Katowiciach. V novembri. Počas dažďa. Tento príklad tu preto nebudem rozvíjať. Mám dva lepšie.

Lapo Elkann (*1977)
Gianni Agnelli vládol takmer 50 rokov najväčšej talianskej spoločnosti – Fiatu. Bol symbolom kapitalizmu, najbohatším mužom Talianska, mnohými považovaný za skutočného kráľa tejto krajiny. S manželkou, princeznou Marellou Caracciolo di Castagneto, mali dve deti, syna a dcéru. Edoardo zahynul pri dopravnej nehode za záhadných okolností, Margherita nemala žiadnu nehodu, okrem svadby s istým Alainom Elkannom. Z tohto zväzku pochádzajú tri deti, John, Lapo a Ginevra. Starý pán Agnelli sa pozrel na svoje vnúčatá a povedal: „Ginevra je dievča, dostane všetko, čo bude chcieť. John je inteligentný konzervatívny bifľoš, dostane Fiat (celú firmu, nie jedno auto). Lapo je popletený diskošampón, dostane 80 miliónov eur.“ Na Johnových pleciach tak leží zodpovednosť za stomiliardový ročný obrat a 200 000 zamestnancov a závidieť môžeme len Lapovi.

Dnes vám porozprávam o mojom turbulentnom živote. Minule som sa porezal na palci a musel som si nalepiť fľajster.

2001 – osobný asistent Henryho Kissingera. Náplň práce: byť v prítomnosti Henryho Kissingera, sledovať ho pri práci, počúvať ho pri rozhovoroch so senátormi, ministrami a prezidentmi.

2003 – marketingový riaditeľ Fiat. Náplň práce: pekne sa obliekať, česať, pofajčievať, objímať sa s dievčatami, šoférovať na všetkom, čo vypľuje bratova továreň. Alfa Romeo, Chrysler, Dodge, Ferrari, Fiat, Maserati, Jeep a Ram.

Ďalší náročný deň začína. Najťažšie bude vystúpiť z tohto veľmi nízkeho Ferrari GTC4Lusso.

David Mayer de Rothschild (*1978)
Bankárska rodina pod vedením Evelyna Roberta de Rothschilda spravuje aktíva vo výške 76 miliárd eur (Annual Report 2019). Niektoré z týchto peňazí patria rodine samotnej. Nie veľa, možno menej než polovica. Starý pán Rothschild má s bývalou manželkou Victoriou Schott tiež dvoch synov a jednu dcéru. Starší Anthony má prirodzenú afinitu k oblekom, kravatám a modelkám, preto bude dediť britskú vetvu bankového biznisu Rothschildovcov. Mladšieho Davida trápia úplne iné veci, menovite znečisťovanie životného prostredia a globálne otepľovanie. Doma mu v zásuvke odložili núdzovú miliardu, ak by sa mu náhodou nepovodilo a on zatiaľ pestuje cviklu na organickej farme na Novom Zélande, stavia malé loďky zo starých plastových fliaš a necháva sa fotografovať v magazíne GQ, aby upriamil pozornosť na vážne environmentálne otázky.

David de Rothschild zachraňuje planétu na 18-metrovom katamarane Plastiki postavenom z 12 500 PET fliaš.

Náplň práce, ktorú NEMÁ David de Rothschild: prednášky o výhodách životného poistenia, podomové ponúkanie lacnejšieho dodávateľa elektriny, predaj stieracích losov, pytliačenie na mokraďových losov, nočná zmena operátora výroby v Pardubiciach.

Dobrý deň. Dnešná prednáška má názov Peniaze nie sú dôležité.